صفحه اصلی > شرح خبر 

 • وبینار بصیرتی با موضوع تبیین عرصه های دفاع مقدس امروز
  وبینار بصیرتی

 • سلسله مسابقات بصیرتی «در جستجوی بصیرت»از محتوای کانال چلچراغ ویژه طلاب، همکاران و خانواده های ایشان
  مسابقه بصیرتی

 • نشست بصیرت افزایی با موضوع انتخابات 1400
  نشست بصیرتی

 • مسابقه بصیرتی انتخابات 1400 با عنوان "هوای تازه " ویژه همکاران و خانواه های محترم ایشان
  مسابقه بصیرتی

 • وبینار بصیرتی با موضوع معیارهای انتخاب اصلح به شاخصه دارای عملکرد انقلابی و جهادی در کاندیداتوری ریاست جمهوری
  وبینار بصیرتی  چاپ        ارسال به دوست

نشست بصیرت افزایی با موضوع انتخابات 1400

 

 

 

 

 

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم
حجت الاسلام و المسلمین استاد دکتر ایمانی مقدم معاون بین الملل دانشگاه ادیان و مذاهب به مناسبت ایام انتخابات در جمع کارمندان جامعه المصطفی العالمیه به ایراد سخن پرداختند.
ایشان ضمن تبریک دهه کرامت فرمودند: هدف بعثت انبیاء، رساندن انسان به مقام کرامت است؛ پس همه ایام، ایام کرامت است و طبق آیه شریفه و ما کرمنا بنی آدم ...وظیفه ما حرکت کردن در مسیر کرامت است.
ایشان افزودند:ایام انتخابات، ایام بسیار مهمی در تاریخ سیاسی کشورمان هست که جا دارد جشن بگیریم، چرا که مردم در متن امور سیاسی و رقم زدن سرنوشت خود حضور چشمگیری دارند.
دکتر ایمانی  بحث خود را با آیات 58 سوره نساء، 54 سوره یوسف و  3 سوره عصر ادامه دادند.
إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَىٰ أَهْلِهَا وَإِذَا حَكَمْتُمْ بَيْنَ النَّاسِ أَنْ تَحْكُمُوا بِالْعَدْلِ ۚ إِنَّ اللَّهَ نِعِمَّا يَعِظُكُمْ بِهِ ۗ إِنَّ اللَّهَ كَانَ سَمِيعًا بَصِيرًا
همانا خدا به شما امر می‌کند که امانتها را به صاحبانش باز دهید و چون حاکم بین مردم شوید به عدالت داوری کنید. همانا خدا شما را پند نیکو می‌دهد، که خدا شنوا و بیناست.
این آیه چهار نکته در چهار قسمت دارد:
نکته اول می فرماید: إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَىٰ أَهْلِهَا  خدا به شما فرمان می دهد امانت ها را به اهلش برگردانید.
از کلمه یامرکم فهمیده می شود که حضور در انتخابات هم حق است و هم تکلیف . و به عنوان یک امانت به حساب می آید که باید به اهلش برگردد .
نکته دوم: وَإِذَا حَكَمْتُمْ بَيْنَ النَّاسِ أَنْ تَحْكُمُوا بِالْعَدْلِ اگر حاکم شدید به عدالت بین مردم داوری و رفتار کنید
مولا امیرالمومنین علی علیه السلام می فرماید:  «العدل اوسع الأشیاء فی التواصف و أضیقها فی التناصف؛ عدالت این‌گونه است که در شعار و در گفتن خیلی شیرین و جالب است و همه می‌گویند و خوششان می‌آید؛ اما وقتی بنای عمل و انصاف دادن شد، آن وقت خیلی مشکل می‌شود.  نهج‌البلاغه خطبه شماره 216
پس اگر می خواهید انتخاب کنید شایسته ترین را انتخاب کنید و اگر انتحاب شدید به عدالت رفتار نمایید.
نکته سوم: إِنَّ اللَّهَ نِعِمَّا يَعِظُكُمْ بِهِ          خداوند شما را موعظه خوب وپند نیکو می دهد
حواستان به پند ها و موعظه ها و نشانه های خداوند باشد.
نکته چهارم: إِنَّ اللَّهَ كَانَ سَمِيعًا بَصِيرًا خدا شنوا و بیناست.
خداوند متعال شاهد اعمال است که آیا امانت را به اهلش برگرداندید  و آیا به عدالت رفتار کردید؟؟
دکتر ایمانی افزودند: اما این آیه ابهام دارد. امانت را به اهلش برگردانید یعنی چی؟ اهلش چه کسانی هستند؟
خدا در آیه 54 سوره یوسف این ابهام را برطرف می کند و می فرماید: وَقَالَ الْمَلِكُ ائْتُونِي بِهِ أَسْتَخْلِصْهُ لِنَفْسِي ۖ فَلَمَّا كَلَّمَهُ قَالَ إِنَّكَ الْيَوْمَ لَدَيْنَا مَكِينٌ أَمِينٌ
پادشاه گفت: او را نزد من آرید تا او را از خاصان خود گردانم. چون با او هرگونه سخن به میان آورد به او گفت: تو امروز نزد ما صاحب منزلت و امین هستی.
ظاهر داستان است اما در دلش صدها نکته خوابیده است. داستان خواب پادشاه و احضار یوسف و روشن شدن بی گناهی یوسف و آزادشدن او است. یوسف وقتی آزاد شد ودید که جایگاه و منزلتی پیدا کرده، گفت:
قَالَ اجْعَلْنِي عَلَىٰ خَزَائِنِ الْأَرْضِ ۖ إِنِّي حَفِيظٌ عَلِيمٌ       (یوسف به شاه) گفت: در این صورت مرا به خزانه‌داری مملکت منصوب دار که من در حفظ دارایی و مصارف آن دانا و بصیرم.
دو علت در درخواست یوسف مطرح است یکی تخصص و دیگری تعهد. یوسف گفت به علت اینکه من هم تخصص دارم و هم تعهد مرا مسؤول خزانه داری مصر کن.
وَكَذَٰلِكَ مَكَّنَّا لِيُوسُفَ فِي الْأَرْضِ    و این چنین ما یوسف را در زمین (مصر) بدین منزلت رسانیدیم که هر جا خواهد جای گزیند و فرمان براند
باید کسی را انتخاب کنیم که هم تخصص داشته باشد و هم تعهد.
اما آیه سوم، آیه 3 سوره عصر که خداوند قسم یاد می کند: إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِي خُسْرٍ  بشریت در خسران است
فرق است بین ضرر و خسران. ضرر یعنی سود کم اما خسران یعنی نابودی سرمایه. در ادامه آیه می فرماید .بشریت در خسران است غیر ازکسانی که عمل صالح انجام می دهند و توصیه به حق و صبر می کنند.
إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ.

بصیرت جای خودش اما تواصو بالحق یعنی بصیرت افزایی. 
حجت‌الاسلام‌والمسلمین ایمانی مقدم با اشاره به بندهای آیه 110تا112 سوره هود، به بند اول آن « فَاسْتَقِمْ» اشاره کرد و گفت: خداوند در آیه‌های قبلی سوره هود، زحمات و شکنجه‌ها و آسیب‌های زیادی را که پیامبران الهی تحمل کردند، به پیامبر گرامی اسلام (صلی‌الله‌علیه‌وآله) گوشزد می‌کند و می‌فرماید همه انبیای الهی مقاومت کردند و هیچ یک از زیر مسئولیت شانه خالی نکردند پس تو باید بیشتر استقامت کنی.
وی به ماجراها و سختی‌های زندگی حضرت ابراهیم (علیه‌السلام)، حضرت نوح (علیه‌السلام)، حضرت یوسف (علیه‌السلام) و دیگر انبیای الهی اشاره کرد و افزود: در سختی‌های زندگی، عده ای از مسیر باز می‌مانند، چون اهل استقامت نیستند، اما این آیه، انسان‌ها را به استقامت در برابر سختی‌ها فرا می‌خواند.
گاهی انسان از استقامت لذت می‌برد مانند زورآزمایی ها، اما خداوند می‌فرماید «کَما أُمِرْتَ»، یعنی آنچنان که ما می‌گوییم استقامت کن؛
آن چیزی که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم را  پیر کرد که فرمودند شیبتی سوره هود این است.
«وَ مَنْ تابَ مَعَکَ» .پیامبر گرامی اسلام (صلی‌الله‌علیه‌وآله) اولین مخلوق جهان هستی است و به بیان دیگر عقل کل و کل عقل هستند که افرادی چون سلمان، ابوذر، مقداد، عمار و غیره تربیت کردند.
این هنر من وشماست که مردمی که الان در جامعه مأیوس و نامید هستند را آگاه و بصیر کنیم و به آن ها بفهمانیم که گلایه مندی از مسؤولین را پای نظام و حکومت نگذارند.
اولین گام بصیرت و بصیرت افزایی این است که آنچه باعث گلایه مندی می شود انتخاب نادرست است و این پای نظام و حکومت گذاشته نشود و مردم راآگاه کنیم که با آگاهی کامل سر صندوق های رأی بیایند و اصلح را انتخاب نمایند. اصلح کسی است که حفیظ علیم باشد یعنی تخصص وتعهد همراه کارنامه، سابقه کاری، مقید، متدین، دلسوز مردم ، تابع مقام معظم رهبری و دور از خط و خط بازی برای نجات کشور تلاش کند و این اقتضای بصیرت است.
ان شاالله هرچه زودتر پرچم مقدس جمهوری اسلامی به دست با کفایت امام خامنه ای مدظله العالی به دست صاحب اصلیش امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف برسد.

 

 


 


١٠:٤٩ - چهارشنبه ٢٦ خرداد ١٤٠٠    /    شماره : ١١٧٤٦٤    /    تعداد نمایش : ١٦١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به معاونت فرهنگی تربیتی جامعه المصطفی العالمیه می باشد