صفحه اصلی > شرح خبر 

 • کلاس های آموزش کاربردی ترم تابستان 1397 برگزار خواهد شد
  کلاس های آموزش کاربردی ترم تابستان به همت اداره فرهنگی مجتمع آموزش عالی بنت الهدی برگزار می گردد.

 • اطلاعیه پذیرش مدرسه علوم و معارف اسلامی المصطفی
  اطلاعیه پذیرش مدرسه علوم و معارف اسلامی المصطفی

 • مرکز تخصصی آموزش مهارت های فرهنگی تبلیغی برگزار می کند
  در آستانه ورود به ماه میهمانی بزرگ ماه عبادت و بندگی ماه نزول قرآن کریم رمضان المبارک

 • همایش حکمت مطهر
  همایش حکمت مطهر

 • همایش تجلیل از خانواده معظم شهدا و ایثارگران روحانی جبهه مقاومت
  همایش تجلیل از خانواده معظم شهدا و ایثارگران روحانی جبهه مقاومت سخنران آیت الله اراکی دبیرکل محترم مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم شب قدر در مکتب نرجس(س)

در این مراسم ابتدا دعای افتتاح خوانده شد و پس از آن دعای جوشن کبیر با توضیحات استاد رثایی قرائت گردید.

در ادامه مراسم استاد پورحسینی با روایتی بحث خود را آغاز نموده و گفت: در مستدرک الوسائل جلد7 صفحه 462 این روایت را داوود بن فرهد نقل می کند که از امام (علیه السلام) پرسیدند: آیات «انا انزلناه فی لیله القدر و ماادراک ما لیله القدر» چه معنایی می دهد؟ امام(علیه السلام) جوابی می دهند که این جواب مسئولیتی عجیب برگردن ما می گذارد، شاید بدانید که منظور از قدر و تقدیر این است که تمام برنامه های یکسال در این شب برنامه ریزی می شود. امام در توضیح آن فرمودند: مردم شب قدر که می شود در حالت نماز و دعا هستند اما مشغولیت صاحب الامر خیلی زیاد است، ایشان در شب قدر تمام پرونده ها و تمام برنامه های عالم هستی را باید خط و ربط دهند پس برای سلامتی ایشان دعا کنیم.

خانم پورحسینی سپس موضوع سخنرانی خود را "آرمان خواهی انسان مؤمن در رمضان" عنوان کرده و افزود: هر انسانی یک آرمان ها و آرزوهایی دارد و افق بلندی را پیش نظر خود دارد، ما در جامعه خودمان چشم اندازهای زیادی را داریم که انشالله به آن چشم اندازهای برتر برسیم، بحث من بعد فردی را پوشش می دهد، امروز بحث در جلب حداکثری رحمت الهی است. آرزو و آمال امشب شما چیست؟ از خداوند تبارک و تعالی با این اسماء الهی که صدازدی چه می خواهی؟ شفای مریض؟ هدایت جوان؟ مشکلات مادی و مسکن؟ و... هرکس یک حاجتی به وسعت نگاه خودش دارد اما من می خواهم بگویم وقتی کلمه آرمان را می شنوید ذهنتان متوجه این می شود که نه، مساله فقط به این حاجت های خودمان نباید محدود شود بلکه کلمه آرمان یک بلند نظری و همت بالا را به ذهن ها مخابره می کند.

وی ادامه داد: یک انسان مومن که رمضان را درک کرده و از برکات سحرها و افطارهایش و از فیوضاتی که در این ماه می رسد بهره مند شده است وقتی به شب های قدر می رسد افق بلندتری را می بیند و به محدوده خودش، اقوامش و حتی شهرش فکر نمی کند بلکه جهانی می اندیشد. در این آرمان خواهی ها ما چه می توانیم داشته باشیم؟ براساس فرازهای دعاهای ماه رمضان چه ابوحمزه، چه جوشن کبیر و چه دعاهای دیگر یک حرفی بیشتر باید ذهنمان را درگیر کند آن هم احتیاج به رحمت الهی است. مادر بسیاری از دعاها داریم که پروردگارا من محتاج رحمت تو هستم، هرکس به اندازه سعه ی وجودی خودش به این رحمت نیاز دارد، یعنی به همان اندازه که احوالات افراد فرق می کند نوع احتیاجاتشان به رحمت پروردگار هم متفاوت است.

سخنران مراسم در ادامه یادآور شد: آیا امشب من گنهکارم که منتظر باشم نسیم رحمت الهی درقالب غفرانش بوزد؟ آیا توانسته ام با دعاهایی که از اول ماه رمضان خواندم و با طلب مغفرت های شبانه مغفرت و رحمت خداوند را نصیب خود کنم؟ امشب آرمان خواهی ام به این است که خدایا بعد از این آمرزش، بهشتت را نصیبم کن یا بالاتر از بهشت دنبال قرب الهی هستم؟ آیا من به آن جایی رسیدم که می خواهم رضایت پروردگار را بدست آورم؟ اگر ما می دانیم امشب می توانیم به رحمت پروردگار و به آن نقطه مرکزی نزدیک بشویم و جلب حداکثری رحمت پروردگار را داشته باشیم ، اسباب جلب رحمت الهی را می شناسیم یا نه؟ چند نکته اش را با استناد به کلام امیرالمومنین(علیه السلام) از نهج البلاغه می گویم چراکه شب های قدر پیوندی عمیق با حضرت علی(علیه السلام) دارد، یعنی من نگاهم این است که اگر ما سرسفره مولا ننشینیم به خود جفا کرده ایم، نمی توانیم شب قدر را برپا کنیم و سر سفره کلام مولا علی(علیه السلام) ننشینیم.

 وی سپس افزود: چطور رحمت الهی را امشب درک کنم؟ مهمان چند نکته از کلام حضرت در نامه 53 نهج البلاغه می شویم: (عرب به لباس زیرین که به تن می چسبد می گوید "شعار" و لباس رو را "دسار" می گوید) طلب رحمت را شعار قلب خودت قرار بده یعنی همان طور که لباس زیرین به تن می چسبد یک لحظه از تنت جدا نشود و برای همه مردم دعا کن و رحمت را برای همه بخواه. این یک کد است که اگر می خواهیم به رحمت حداکثری خدا برسیم قلبمان را طوری با همه صاف کنیم که برای همه این رحمت را بخواهیم و کد دوم نیکی کردن به افراد است. در روایتی دیگر از حضرت داریم که نسبت به افراد ضعیف اگر رحمت داشته باشیم خداوند رحمتش را جاری می کند. حضرت موسی(علیه السلام) از خداوند پرسید کدام صفت من مورد رضای توست؟ خطاب رسید: زمانی که چوپان بودی بره ای از گله فرار کرد تو دنبالش رفتی و نوازشش کردی و آن حیوان را بغل کردی و به گله آوردی برای همین ما تو را کلیم خود قرار دادیم. پیامبر (ص) می فرمایند: به همه کسانی که روی زمین اند رحم کنید تا در آسمان مورد رحمت الهی قرار گیرید.

استاد پورحسینی در ادامه کد سوم را طبق خطبه 102 "یاری دین" دانسته و گفت: از دیگر اسباب جلب رحمت پروردگار این است که دین را یاری کنیم. همه می توانیم چه در فضای مجازی چه فضای عینی مبلغ دین باشیم و با یاری دین منتظر رحمت الهی باشیم. کسی که جلب رحمت حداکثری پرودگار را می کند به قدمی می رسد به اسم استرحام، یعنی من محتاج رحمت تو هستم. استرحام را چندجا در دعاها داریم، زمانی که چشم برزخی می شود ، زمانی که وارد سرازیری قبر می شویم، شب اول قبر، برای بلند شدن از قبر، موقع دریافت پرونده اعمال و... کسی که طالب رحمت است امشب ناله می زند: ارحم فی هذه الدنیا غربتی، وعندالموت کربتی و...

خانم پورحسنی ادامه بحث مذکور را به شب های قدر آینده موکول نموده و در ادامه مراسم قرآن سرگیری و مداحی و... برگزار شد.


١١:٤٢ - شنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٨٦٤٦١    /    تعداد نمایش : ١١٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط

 

تمامی حقوق این سایت متعلق به معاونت فرهنگی تربیتی جامعه المصطفی العالمیه می باشد