صفحه اصلی > شرح خبر 

 • کلاس های آموزش کاربردی ترم تابستان 1397 برگزار خواهد شد
  کلاس های آموزش کاربردی ترم تابستان به همت اداره فرهنگی مجتمع آموزش عالی بنت الهدی برگزار می گردد.

 • اطلاعیه پذیرش مدرسه علوم و معارف اسلامی المصطفی
  اطلاعیه پذیرش مدرسه علوم و معارف اسلامی المصطفی

 • مرکز تخصصی آموزش مهارت های فرهنگی تبلیغی برگزار می کند
  در آستانه ورود به ماه میهمانی بزرگ ماه عبادت و بندگی ماه نزول قرآن کریم رمضان المبارک

 • همایش حکمت مطهر
  همایش حکمت مطهر

 • همایش تجلیل از خانواده معظم شهدا و ایثارگران روحانی جبهه مقاومت
  همایش تجلیل از خانواده معظم شهدا و ایثارگران روحانی جبهه مقاومت سخنران آیت الله اراکی دبیرکل محترم مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی  چاپ        ارسال به دوست

هم‌اندیشی همایش «گفت‌وگوهای فرهنگی ایران وجهان عرب»

هم‌اندیشی همایش «گفت‌وگوهای فرهنگی ایران وجهان عرب»

نمایندگان 14 نهاد علمی و پژوهشی دست‌اندركار در برگزاری همایش بین‌المللی «گفت‌وگوهای فرهنگی در چشم‌انداز تمدنی ایران و جهان عرب» در قالب جلسه هم‌اندیشی در خصوص محورها، موضوعات، برنامه‌ها و نحوه برپایی پنل‌های تخصصی این همایش، به بحث و گفت‌وگو پرداختند.
این نشست با حضور جامعة المصطفی العالمیة، قهرمان سلیمانی، معاون پژوهشی و آموزشی و محمدرضا ربانی، رئیس مرکز مطالعات فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، عباس عزیزی، رئیس دفتر نمایندگی اين سازمان در قم و نمايندگاني از مرکز بین‌المللی تبلیغ، دانشگاه‌هاي معارف اسلامی و مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء، دانشگاه باقرالعلوم (ع)، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران، برگزار شد.
عباس عزيزي، رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در قم، اهداف اصلی برگزاری این همایش را گسترش تفاهم، تعامل و تقویت نقش نخبگان و اندیشمندان ایران و عرب اعلام كرد و برگزاري آن در مقطع حساس کنونی را مسیری مناسبی برای حل و فصل چالش‌های موجود در مسیر روابط فرهنگی دانست.
وي گفت: تنها راه برون‌رفت از بحران‌های بین‌المللی شناسایی و تأکید بر مشترکات فرهنگی ایران با دیگر جوامع جهان است که یکی از مهم‌ترین راه‌های دستیابی به آن، برگزاری گفت‌وگوها و همایش‌های فرهنگی بین‌المللی است.
در ادامه عبدی‌پور، مسئول دبیرخانه و نماینده پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ضمن ارايه گزارشی در خصوص برگزاري اولین اجلاس بین‌المللی گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب، پنل‌های پیش‌بینی شده براي دومین همایش را شرح داد.
در ادامه این نشست نمایندگان مراکز علمی و پژوهشی به بيان ديدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند و پس از آن، قهرمان سلیمانی، معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، گفت: اين سازمان در فرآیند برگزاری گفت‌وگوهای فرهنگی بین‌المللی، نقش ارتباط‌گری دارد و کار آن ایجاد رابطه بین نهادهای علمی و فرهنگی ایرانی با خارج از کشور است تا با این خط و مشی بتواند خدمت فرهنگی مناسبی براي معرفی اسلام ناب و فرهنگ ایرانی ـ اسلامی ارايه دهد و بین ظرفیت فرهنگی عظیم داخل کشور با ظرفیت جهانی پيوند ایجاد كند.
سلیمانی افزود: هر چند در نگاه نخست برپایی گفت‌وگوهای فرهنگی مسیری پرزحمت و کم‌بازده تلقی می‌شود؛ ولی باید بدانیم که ما مشغول اجرای برنامه‌ای شده‌ایم که دارای فرآیندی طولانی‌مدت اما اثرگذار و فراموش‌ناشدنی است و در سایه توکل به خداوند متعال و همراهی مراکز علمی و پژوهشی داخل محقق خواهد شد.
در بخش پایاني این نشست هم محمدرضا رباني، رئيس مركز مطالعات فرهنگي بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به تشریح برنامه‌های اين مرکز پرداخت و اظهار كرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به دنبال دستاوردهای بالفعل و آنی گفت‌وگوها نیست.
وي افزود: با نقشه‌های شوم دشمنان وحدت اسلامی، زخم‌های فرهنگی عمیقی بین ایران و جهان عرب ایجاد شده که در وهله اول باید براي ترمیم آن از طریق برگزاری چنین گفت‌وگوهایی گام برداشت و بعد از آن به ماهیت چالش‌ها و روش‌های مقابله با آن معطوف شد.
رباني با تأكيد بر اين كه دست آورد برپایی اولین اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب کاملاً مشهود است، گفت: ایجاد علاقه مندی و شوق حضور در گفت‌وگوهای فرهنگی بین جوامع دانشگاهی و مراکز علمی و همچنین صاحب‌نظران، اساتید و پژوهشگران از آثار استمرار این برنامه‌هاست.


٠٩:٢٧ - پنج شنبه ١٢ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ٨٨٥٨١    /    تعداد نمایش : ٢١٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط

 

تمامی حقوق این سایت متعلق به معاونت فرهنگی تربیتی جامعه المصطفی العالمیه می باشد